W dniu 26 września 2014 r. pracownicy Uniwersytetu Rzeszowskiego uczestniczyli w II Seminarium: Polska Niemcy Słowacja Ukraina zorganizowanym przez niemieckich partnerów z Winsen i Bucholz.

Tematem tegorocznej Konferencji był:

Udział w życiu zawodowym i społecznym jako cel rehabilitacji - Obecne koncepcje neurologiczne i ortopedyczne – leczenie. (Teilhabe am Leben als Rehabilitationsziel. Aktuelle Neurologische und Orthopädische Behandlungskonzepte).

Organizatorzy zorganizowali konferencję jako istotny, naukowy element obchodów jubileuszu 40-lecia Szpitala w Winsen – placówki klinicznej z którą Uniwersytet Rzeszowski ma podpisaną umowę o współpracy. Szpital jest Akademickim Centrum Kształcenia Uniwersytetu Rzeszowskiego – kierunku Fizjoterapia.

W organizację konferencji zaangażowali się dyrektor naczelny Szpitala Buchholz – Winsen Norbert Bötcher, dyrektor administracyjny ds. jakości (TÜV®) Szpitala Winsen
Chrystian Ponocny, Dyrektor ds. lecznictwa Szpitala w Winsen, ordynator oddziału ortopedii w Winsen Heiner Austrup oraz fizjoterapeuci Szpitala w Winsen, Bucholz i Kliniki Rehabilitacyjnej w Jesteburgu.

Pierwsze Seminarium odbyło się w Rzeszowie w lutym 2013 r. Organizatorami konferencji byli Uniwersytet Rzeszowski, Krankenhaus Buchholz und Winsen, Waldklinik in Jesteburg, Median Kliniken Bad Salzuflen, Uniwersytet Pavla Jozefa Šafárika w Koszycach, Przykarpacki Narodowy Uniwersytet im. Wasyla Stefanyka w Iwano- Frankowsku oraz Lwowski Państwowy Uniwersytet Kultury Fizycznej. Formułą seminarium są coroczne spotkania specjalistów; lekarzy i fizjoterapeutów z trzech państw Unii Europejskiej i Ukrainy.

W 2014 Seminarium odbyło się w Niemczech. W kolejnych latach miejscem Seminarium będzie Słowacja a następnie Ukraina.

Patronat honorowy nad Konferencjami przyjęli J.M. Rektorzy Uniwersytetu w Rzeszowie, Koszycach i we Lwowie, Geschäftsführer Krankenhaus Buchholz und Winsen Geschäftsführer Median Kliniken w Bad Salzuflen.

Na Konferencję do Winsen zostały zaproszone osoby zajmujące się tematyką konferencji z Polski Słowacji i Ukrainy oraz specjaliści z Niemiec.

Z Uniwersytetu Rzeszowskiego udział wzięli: prof. dr hab. Andrzej Kwolek, dr hab. n. o zdr. Teresa Pop, dr n. med. Akradiusz Bielecki, dr Sławomir Schultis oraz mgr Maria Więcko.

Gościem zaproszonym do objęcia patronatu honorowego był Rektor prof. dr. hab. Aleksander Bobko, który wygłosił referat wprowadzający do konferencji.

Prof. Andrzej Kwolek wygłosił referat: Aktywność fizyczna osób w wieku starszym jako wyzwanie naszych czasów (Körperaktivität von Menschen im Alter als Herausforderung in unserer Zeit).

Dr hab. n. o zdr. Teresa Pop wygłosiła referat: Powrót do aktywności zawodowej osób po zabiegu endoprotezoplastyki stawu biodrowego - badania 10-letnie (Teilnahme am Berufsleben von Personen nach Hüftgelenks-Endoprothetik – Eine 10-järige Studie).

Na Konferencji przedstawiono łącznie 17 referatów związanych z tematem Konferencji. Zarówno wystąpienie prof Aleksandra Bobko – Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego jak również referaty: prof Andrzeja Kwolka i autorki sprawozdania, były odebrane z zainteresowaniem, wzbudzając dyskusję uczestników.

Organizatorzy zorganizowali dla delegacji Polski, Słowacji i Ukrainy zwiedzanie Hamburga, Lüneburga oraz zaprosili nas do teatru muzycznego na musical Upiór w operze.

Rezultatem Konferencji będzie wspólna publikacja i dalsze wspólne badania sytuacji zawodowej chorych po zabiegu endoprotezoplastyki stawu biodrowego.

Kolejne Seminarium za rok w Koszycach. Partnerzy z Uniwersytetu Medycznego w Koszycach szybko rozpoczęli prace organizacyjne i przekazali nam już pierwsze informacje dotyczące Seminarium Polska Niemcy Słowacja Ukraina 2015 r.

dr hab. n o zdr. Teresa Pop