W 15 listopada 2019 roku członkinie Koła Naukowego Fizjoterapii w Geriatrii i Profilaktyce Zdrowia oraz Koła Naukowego Innowacyjnych Technik Rehabilitacyjnych „Reh-Tech” przeprowadziły w IV Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie szkolenie pt. „Świadomy się nie boi” dotyczące profilaktyki raka piersi. Inicjatywa obejmowała ocenę wiedzy uczniów na temat działań prewencyjnych, szkolenie teoretyczne oraz praktyczne oraz powtórną ocenę wiedzy. Uczestnicy zostali zobligowani do wdrożenia zasad profilaktyki w życiu codziennym. Końcowym etapem szkolenia, a zarazem potwierdzenia jego skuteczności, będzie ocena fallow-up uczestników po okresie 1 miesiąca od zakończenia szkolenia. Podjęta inicjatywa spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony zarówno uczniów, jak i nauczycieli Szkoły.

Dzień Seniora w ramach Jubileuszu 35-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku UR

Dnia 21.05.2019 na Uniwersytecie Rzeszowskim obchodzony był Jubileusz 35-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku UR. Miejscem tego wydarzenia był budynek A0, gdzie liczne instytucje świadczące usługi na rzecz osób starszych przygotowały swoje stoiska. Wydarzenie to miało na celu propagowanie wśród seniorów zdrowego stylu życia, zachęcanie do podejmowania aktywności fizycznej, dostarczenie wiedzy na temat chorób i ich konsekwencji oraz umożliwienie skorzystania z darmowych badań (analiza składu masy ciała, badanie poziomu cukru, pomiar ciśnienia) i konsultacji.  W wydarzeniu wzięli również udział Studenci z Koła Naukowego Fizjoterapii w Geriatrii i Profilaktyce Zdrowia, którzy udzielali porad na temat prawidłowej postawy ciała, profilaktyki chorób wieku podeszłego oraz ćwiczeń, które mogą być stosowane m.in. w bólach kręgosłupa czy chorobie zwyrodnieniowej stawów. Oprócz tego seniorzy mieli możliwość nauki prawidłowej techniki Nordic Walking, oceny swojej sprawności i równowagi. Proponowane przez Studentów techniki i działania cieszyły się niezwykłym zainteresowaniem wśród osób starszych, którzy chętnie korzystali z ich porad.

Dzień diagnostyki

Dnia 11.04.2019 w holu budynku A0 odbył się Dzień Diagnostyki organizowany przez Samorząd Studencki UR w ramach Uniwersyteckiego Tygodnia Zdrowia. W wydarzeniu wzięli udział Studenci z Koła Naukowego Fizjoterapii w Geriatrii i Profilaktyce Zdrowia. W ramach przygotowanego stoiska zainteresowane osoby mogły skorzystać z różnorodnych porad dotyczących profilaktyki zdrowia i edukacji prozdrowotnej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się porady dotyczące ergonomii pracy, prawidłowej postawy ciała oraz profilaktyki bólów kręgosłupa.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Beztytuu

Kierownik Koła Naukowego:

Dr n. med. Agnieszka Ćwirlej-Sozańska

Ekspert naukowy oraz opiekun medyczny Koła Naukowego:

Dr hab. n.med. Anna Wilmowska-Pietruszyńska

Opiekun Koła Naukowego:

Dr n. o zdr. Agnieszka Wiśniowska-Szurlej

Realizowane tematy badawcze:

1. Ocena niepełnosprawności i wpływu rehabilitacji na stan funkcjonalny osób z chorobami przewlekłymi.
2. Ocena efektów rehabilitacji kardiologicznej u osób starszych po zabiegach kardiochirurgicznych.
3. Wpływ czynników środowiskowych na funkcjonowanie i mobilność seniorów.
4. Ocena stanu odżywienia i składu masy ciała u osób starszych z zaburzeniami poznawczymi.

Publikacje:
1. Anna Skubal, Izabela Sudoł, Gabriela Ciąpała, Agnieszka Ćwirlej-Sozańska, Agnieszka Wiśniowska-Szurlej, Anna Wilmowska-Pietruszyńska. Ocena sprawności funkcjonalnej
i ryzyka upadków osób starszych z otępieniem lekkiego i średniego stopnia. Medical Review 2016;14(4):427-438.

Wystąpienia na konferencjach:
1. Aleksandra Świątek. Wpływ wykształcenia na rozwój zaburzeń funkcji poznawczych
w chorobie Parkinsona – badanie pilotażowe. X Jubileusze Międzynarodowe Dni Rehabilitacji, Rzeszów 8-9 luty 2018 r.
2. Gabriela Szmul i współautorzy. Wpływ 8-tygodniowej funkcjonalnej elektrostymulacji (FES) na poziom siły i wytrzymałości mięśni kończyn dolnych oraz prędkość chodu
u osoby chorującej na stwardnienie rozsiane poruszającej się przy użyciu laski- opis przypadku. X Jubileusze Międzynarodowe Dni Rehabilitacji, Rzeszów 8-9 luty 2018 r.
3. Dominika Szyszka. Ocena wpływu parametrów równowagi na funkcję chodu pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. X Jubileusze Międzynarodowe Dni Rehabilitacji, Rzeszów 8-9 luty 2018r.
4. Anna Skubal, Gabriela Ciąpała, Izabela Sudoł. Ocena sprawności funkcjonalnej i ryzyka upadków u osób starszych z zaburzeniami funkcji poznawczych. IX Majówka z Fizjoterapią, Lublin 12-13 maja 2016 r.
5. Elżbieta Trzyna, Monika Grabarz, Wioletta Borucka. Znaczenie kompleksowej rehabilitacji w profilaktyce i eliminacji skutków Wielkich Zespołów Geriatrycznych. III Ogólnopolska Konferencja Medycznych Kół Naukowych w Rzeszowie, 16 stycznia 2015 r.

Osiągnięcia:
1. 5 miejsce dla zespołu w składzie: Gabriela Szmul, Agnieszka Podufały, Faustyna Pych, Agnieszka Wójcicka, Gerard Sokołowski i Tomasz Obal na VI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Młodych Fizjoterapeutów Warszawa, 25 listopada 2017 r.
2. II nagroda w sesji studenckiej dla Anny Skubal, Gabrieli Ciąpały, Izabeli Sudoł za pracę pt.: Ocena sprawności funkcjonalnej i ryzyka upadków u osób starszych z zaburzeniami funkcji poznawczych. IX Majówka z Fizjoterapią, Lublin 12-13 maja 2016 r.
3. III nagroda w sesji studenckiej dla Moniko Grabarz za pracę pt.: Wpływ wybranych czynników demograficznych na równowagę i prędkość chodu u osób starszych. IX Majówka z Fizjoterapią, Lublin 12-13 maja 2016 r.
4. 7 miejsce Studentek Sylwii Kozielec i Joanny Szlachetki na V Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Młodych Fizjoterapeutów Warszawa, 21 listopada 2015 r.